Debica

Son yılların iktisat tabloları incelendiğinde ülke bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme arasında bulunduğu gözlemlenebilmektedir. özellikle geçtiğimiz beş yılda önemli ve gözle görülmekte ilerlemelerin söz konusu olduğu bu gelişim süreci bir çok ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı dizi, ülkemize de özellikle turizm endüstrisi başta olmak üzere pek çok aşırı alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişme süreci içinde ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri arasında 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer alıyor. çağımızda üretimini yapmakta olduğu lastiklerin kalitesi yardımıyla Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan kuruluşlar içinde yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 benzeri ciddi bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı tüm dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok aşırı daha gelişmiş bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. günümüzde dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi araç lastiklerini ve tarım araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu ilgi ve sahip bulunduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı sağlamakta olan büyük vasıta lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri dalında da çeşitli çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. bu günlerde epey bir dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

yurdumuzda de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı şekilde faydalanmakta ve sunduğu uygun fiyat alternatifi ile bir aşırı firma içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. tüm üretimlerini ucuz ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in tersine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.