Otomobil lastikleri ile fiyat meselesi

Araba lastikleri, otolarda yere temas eden krod bezleri ve tellerin birleşimi ile imal edilen parçalardır. Lastiklerin çok sayıda şekli bulunur ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka başkadır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebiyse kullanılan malzemelerin, daha esnek, soğuğa sağlam ve yol tutuş niteliğinin başka türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan türlü nitelikler vardır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha uygundur.

pirelli_pzero

Lastikler de aranan temel nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine hususi geliştirdiği bir noktası bulunmakta. Bunların içerisinde maksimum ciddiyet verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50 TL’den başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin özellikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmakta. Lakin, iktisat düzeyine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. nedeni ise aracın yere münasebet eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği için en kayda değer kısım olarak sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu kuvvetli olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması bilinenden önemlidir. aksi durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. lakin, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir.

Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek adına, hiç bir kriter bulundurmadan, vasıta niteliklerini dikkate almadan, sadece lastik fiyatlarındaki ucuzluk sebebiyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Böylece hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal manada hem manevi manada kayda değer boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için en doğru davranış olacaktır. Doğru sürede doğru lastik seçimi, araca müsait lastik seçimi, fiyatı ne olursa olsun göz ardı edilmemeli.