Yazlık Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazlık Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazlık lastik alırken dikkat edilmesi gereken; araç tipine ve ihtiyaca uygun, doğru ebatta lastikleri tercih etmektir. Doğru yaz lastiği seçimi için sürüş yapılan bölge koşulları dikkate alınmalıdır. Örneğin; yağmurlu bir kesimde sürüş için ıslak zemin performansı yüksek lastikler tercih edilmelidir. Bununla birlikte; yaz lastikleri, 7 dereceden yüksek sıcaklıklarda, kuru ve ıslak zeminde kullanım için geliştirilmektedir. 7 dereceden düşük derecelerde kullanılmaları tavsiye edilmemektedir.

Yazlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Yazlık lastik desenleri, kış ve dört mevsim lastik seçeneklerine göre daha az sayıda bloktan oluşmaktadır. Sırt üzerinde daha az sayıda oluk bulunmakta; zeminle temas optimize edilmektedir. Aynı zamanda; kış lastiklerinin sırt blokları üzerinde yoğun bir şekilde kılcallar bulunmaktadır. Lamel olarak da bilinen bu ince kesikler, yaz lastiği desenlerinde ya hiç bulunmaz ya da çok az sayıda bulunur.

Yazlık Lastik Ebatları Hesaplama

Yazlık lastik ebatları, her zaman araç üreticisinin önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Farklı ebatlara sahip yaz lastikleri, fiziksel olarak araca takılabilse dahi tavsiye edilmemektedir. Otomobil üreticilerinin önerdiği orijinal lastik ebatları, araç kullanım kılavuzlarında yazmaktadır. Aynı zamanda; araçta şoför kapısı bölgesinde, torpido gözü ya da yakıt deposu kapağı içerisinde de bu ebatlar bulunabilmektedir.

Yazlık Lastik Çeşitleri

Yazlık lastik seçenekleri, desen tasarımına ve bileşiğine göre farklı performans göstermektedir. Bazı yaz lastikleri konfor, bazıları ise sportif performans odaklı geliştirilmektedir. SUV / 4×4, binek otomobil ve hafif ticari araçlar için geliştirilen yaz lastikleri, farklı karkas yapısına sahiptir. Özellikle; SUV ve otomobil lastik ebatları, ortak olabildiğinden yaz lastiği satın alırken doğru araç tipini tercih etmek önemlidir.

Günlük kullanım için geliştirilen yaz lastikleri yanında, yarışlarda kullanım için geliştirilen seçenekler de yer almaktadır. Aynı zamanda hem pist hem karayolu kullanımına uygun semi-slick lastikler de bulunmaktadır. Yaz lastiği satın alırken üreticilerin sunmuş olduğu teknik açıklamalara dikkat etmek, bu nedenle önem taşımaktadır. Bununla birlikte; kimi lastikler, hafif arazi koşullarına, stabilize yollara daha dayanıklıdır. Online lastik satış platformları üzerinde lastik özellikleri, ayrıntılı şekilde görülebilmektedir. Teknik özelliklerin yanında; yazlık lastik etiket değerleri de hızlı ve kolay bir şekilde karşılaştırılmaktadır. Peki, yaz lastiği etiketleri nasıl okunur?

Yaz Lastik Etiketleri Karşılaştırma

Yazlık lastik etiketleri üzerinde ürünlerin yakıt verimliliği, ıslak zemin performansı ve dönme gürültüsü seviyesi değerleri gösterilmektedir. İlk iki değer, A’dan G’ye sıralanırken gürültü, desibel cinsinden gösterilmektedir. Aynı zamanda ses dalgaları şeklinde görselleştirilmektedir. En sessiz yaz lastikleri, etiketleri üzerinde tek adet ses dalgası bulunan lastiklerdir. Yaz lastiği ıslak zemin performansı değeri, ürünün ıslak zemindeki fren ve yol tutuş performansını göstermektedir. Islak zemin koşullarında sık sürüş yapacak olan araç sahipleri bu değerin en az “C” olmasına dikkat etmelidir. A ve B ıslak zemin etiket değerine sahip lastikler ise yağmurlu bölgeler için idealdir. Yaz lastik etiketleri karşılaştırma da yine internetten lastik satışı yapan platformlardan kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yaz lastiği seçimi yaparken etiket değerleri yanında lastik testi sonuçları da karşılaştırma yapmaya imkân tanımaktadır.

Yazlık Lastik Test Sonuçları

Farklı ebatlarda yazlık lastik test sonuçları; Auto Bild, Auto Express gibi prestijli otomobil dergileri tarafından yıllık olarak yayınlanmaktadır. Lastik testleri kapsamında ürünlerin viraj performansı, manevra kabiliyeti, ıslak zemin performansı, konfor seviyesi gibi çeşitli özellikleri karşılaştırılmaktadır. Yaz lastiği testleri, kuru ve ıslak pistlerde gerçekleştirilmektedir. Test sonuçları, ayrıntılı bir şekilde; yaz lastiği karşılaştırması yapmaya imkân tanımaktadır.