Yokohama Yeni Geolandar A/T4 Off-Road Lastiklerini Tanıttı

Yokohama, Mayıs ayından itibaren yeni Geolandar A/T4 lastik serisini uluslararası pazarlarda satışa sunacak. Yokohama lastik üreticisi, 18 Nisan’da Japonya’nın Gunma Eyaleti’ndeki Asama Yarış Pisti’nde bu lastikleri tanıttı. Geolandar A/T4 G018 lastikleri agresif bir tasarıma ve geliştirilmiş arazi performansına sahip. Tüm ebatlar, karlı yüzeylere uygunluklarını teyit eden 3PMSF (üç tepeli dağ ve kar tanesi) sembolü ile işaretlenmiştir.

Yokohama Geolandar A/T4 Lastik Performans Özellikleri

Yokohama Geolandar A/T4 lastikleri, Geolandar A/T G015 modelinin yerini alarak ilk kez 1996 yılında tanıtılan Geolandar serisinin dördüncü neslini oluşturmaktadır. Bu lastikler, daha fazla çekiş ve daha az delinme riski için optimize edilmiş şekillere sahip büyük merkezi bloklara sahiptir. Büyük zikzak kanallar ıslak asfaltta ve arazi koşullarında yol tutuşunu iyileştirir. Omuz kısımlarındaki geniş, derin enine oluklar karda ve arazi koşullarında çekişi artırır. Sırt boşluklarındaki özel çıkıntılar karda ve çamurda çekişi artırırken taş tutmayı önler. Düzgün şekilli omuz blokları gürültüyü azaltır ve sürüş konforunu artırır. Derin dalga şekilli kılcal kanallar ve sırt bloklarındaki ilave kılcal kanallar ıslak zeminde tutuşu ve kontrolü iyileştirir.

Geolandar A/T4: Gelişmiş Kauçuk Bileşimi ve Dayanıklılık

Geolandar A/T4 lastikleri, ısı oluşumunu azaltmak, lastik mukavemetini ve delinme direncini artırmak için tasarlanmış özel bir kauçuk bileşiğinden yapılmıştır. Yanaklar dayanıklılığı daha da arttırmak için farklı bir tasarıma sahiptir. Yokohama’nın tüketici ürün hattı planlama departmanı direktörü Hiroyuki Kojima, Japonya’da eğlence araçlarının artan popülaritesine bağlı olarak SUV ve kamyonet satışlarının arttığını vurguladı.

Yokohama Geolandar Serisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Geolandar markası 1996 yılında Geolandar A/T lastiğinin piyasaya sürülmesiyle kurulmuştur. 2001 yılında, ilk neslin bir parçası olarak kabul edilen Geolandar A/T+II piyasaya sürüldü. İkinci nesil olan Geolandar A/TS 2006 yılında piyasaya sürüldü ve bunu 2016 yılında üçüncü nesil olan Geolandar A/T G015 izledi. Yokohama, 2019 yılında farklı bir pazar konumlandırmasına sahip olan Geolandar XA/T lastiklerini tanıttı. Geolandar A/T4 resmi olarak Arazi kategorisindeki dördüncü nesildir.

Yokohama, Off-Road Yarış Lastikleri ile Popüler Konumda

Bir önceki Geolandar A/T G015 modeli Subaru Outback Wilderness ve Nissan Navara gibi araçlarda kullanılmış ve arazi yarışlarında popüler olmuştur. Geolandar A/T G015 lastikleri Avustralya’daki Finke 2019 yarışmasında ve 2023’te Hokkaido’daki XCR Sprint Cup’ta kullanıldı. Hiroyuki Kojima, üç kategoriye ayrılabilen küresel A/T lastik pazarındaki yoğun rekabete dikkat çekti: X-AT gibi güçlü arazi lastikleri, A/T G015 gibi asfalt kullanımına yönelik standart A/T lastikleri ve daha arazi odaklı A/T4.